"Život už mě dávno naučil, že hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem."
Jaroslav Seifert

Hrátky s čertem

13. června 2014 v 10:18 | lyricaltones |  Film a seriál
Toto je podle mého názoru jedna z nejlepších filmových pohádek. Kdosi ji zavrhoval za to, že je poplatná dobovým schématům. Ano, Drda byl komunista, který podobně jako Nezval a jiní naši velcí spisovatelé podléhal bolševické ideologii, dokonce prý řekl o Zahradníčkovi, že až zvítězí socialismus, musí jít za mříže. Přesto tuto pohádku určitě nemusíme vnímat z hlediska dobových schémat. Odsoudíme také Dařbujána a Pandrholu pro proletářský a protiburžoazní patos? Upřímně, toto jsou tak skvěle natočené pohádky, že člověka mrzí, že jich není ještě víc.

Ano, Hrátky s čertem si utahují poněkud z náboženství, vtipně se strefují do bigotnosti a dogmat o spáse a zatracení, oslavují práci - všechno to nám může být sympatické, aniž bychom byli marxisté, zvláště při způsobu, jakým je to tu podáno. A má to svou vypovídací hodnotu i dnes. Snad mohou věřící brát jako hloupé schéma, že mnich je charakterizován jako někdo, kdo se vyhýbá práci. Ale v Hrátkách s čertem nikdo z lidí není jen zlý ani bez chyb, všichni mají své mouchy, pohádka obhajuje lidství a prostý, moudrý smysl pro spravedlnost. Milé a hezké.

Především je však pozoruhodná svým zpracováním. Ladovy kulisy některým lidem bez smyslu pro umělecké prvky vadí, přitom právě v jejich kouzlu nemálo spočívá krása tohoto dílka. A ty výrazné, tak přitažlivé, vtipné, rázovité postavy a herecké výkony! Těžko si představit vtipnější čerty než Neumanna a Filipovského, sympatičtějšího vysloužilého dragouna, než je Josef Bek, šílenějšího lucifera než Ladislava Peška, stejně tak rázovitá Káča Eva Klepáčová, roztomile naivní princezna Alena Vránová, komický loupežník Jaroslav Vojta, František Smolík v roli otce školastika, komicky ustaraný král Bohuš Záhorský ("fuj, to je smrad, v tom se nedá panovat!") či ďábelští diplomaté Josef Vinklář a Vladimír Ráž, jehož brilantní řečový projev je lahoda pro uši (který český herec dnes umí takhle mluvit?), nemohli být přesvědčivější. Zvláštní úsměvné kouzlo dodává dílku archaický lidový jazyk, s moudrostí se pojí nestárnoucí humorné průpovídky. Vše je uchopeno s poetikou jako vystřiženou z obrázků Josefa Lady, který je autorem kulis. Hrátky jsou prostě skvělé dílko. Nechci si ani představit, jak by to dopadlo, kdyby tuto pohádku natočil někdo dnes. Zvláště, nedejbože, Zdeněk Troška. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 coltsfoot coltsfoot | Web | 17. června 2015 v 16:20 | Reagovat

Toto neučiníš. :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama