"Život už mě dávno naučil, že hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem."
Jaroslav Seifert

Červen 2014

Hrátky s čertem

13. června 2014 v 10:18 | lyricaltones |  Film a seriál
Toto je podle mého názoru jedna z nejlepších filmových pohádek. Kdosi ji zavrhoval za to, že je poplatná dobovým schématům. Ano, Drda byl komunista, který podobně jako Nezval a jiní naši velcí spisovatelé podléhal bolševické ideologii, dokonce prý řekl o Zahradníčkovi, že až zvítězí socialismus, musí jít za mříže. Přesto tuto pohádku určitě nemusíme vnímat z hlediska dobových schémat. Odsoudíme také Dařbujána a Pandrholu pro proletářský a protiburžoazní patos? Upřímně, toto jsou tak skvěle natočené pohádky, že člověka mrzí, že jich není ještě víc.

Ano, Hrátky s čertem si utahují poněkud z náboženství, vtipně se strefují do bigotnosti a dogmat o spáse a zatracení, oslavují práci - všechno to nám může být sympatické, aniž bychom byli marxisté, zvláště při způsobu, jakým je to tu podáno. A má to svou vypovídací hodnotu i dnes. Snad mohou věřící brát jako hloupé schéma, že mnich je charakterizován jako někdo, kdo se vyhýbá práci. Ale v Hrátkách s čertem nikdo z lidí není jen zlý ani bez chyb, všichni mají své mouchy, pohádka obhajuje lidství a prostý, moudrý smysl pro spravedlnost. Milé a hezké.

Především je však pozoruhodná svým zpracováním. Ladovy kulisy některým lidem bez smyslu pro umělecké prvky vadí, přitom právě v jejich kouzlu nemálo spočívá krása tohoto dílka. A ty výrazné, tak přitažlivé, vtipné, rázovité postavy a herecké výkony! Těžko si představit vtipnější čerty než Neumanna a Filipovského, sympatičtějšího vysloužilého dragouna, než je Josef Bek, šílenějšího lucifera než Ladislava Peška, stejně tak rázovitá Káča Eva Klepáčová, roztomile naivní princezna Alena Vránová, komický loupežník Jaroslav Vojta, František Smolík v roli otce školastika, komicky ustaraný král Bohuš Záhorský ("fuj, to je smrad, v tom se nedá panovat!") či ďábelští diplomaté Josef Vinklář a Vladimír Ráž, jehož brilantní řečový projev je lahoda pro uši (který český herec dnes umí takhle mluvit?), nemohli být přesvědčivější. Zvláštní úsměvné kouzlo dodává dílku archaický lidový jazyk, s moudrostí se pojí nestárnoucí humorné průpovídky. Vše je uchopeno s poetikou jako vystřiženou z obrázků Josefa Lady, který je autorem kulis. Hrátky jsou prostě skvělé dílko. Nechci si ani představit, jak by to dopadlo, kdyby tuto pohádku natočil někdo dnes. Zvláště, nedejbože, Zdeněk Troška.