"Život už mě dávno naučil, že hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem."
Jaroslav Seifert

K webu o skladateli Josefu Sukovi...

6. června 2010 v 23:00 | lyricaltones |  Hudba
Ve spolupráci s kamarádkou jsem se pokusil vytvořit internetové stránky o skladateli, jehož dílo patří k tomu nejpozoruhodnějšímu v české hudbě konce 19. a první třetiny 20. století:


Stejně mimořádný člověk jako umělec vytvořil dílo nevelké rozsahem, ale velké obsahem, které začalo písněmi lásky milostné a skončilo písní lásky všelidské, když jeho ryzí lyrika na své cestě prošla slunnými nivami rozdychtěného jara i temnými údolími stínu smrti. Ač je dosud málo uváděn, vytvořil díla základního významu a pro vstup české hudby do 20. století byl reprezentativní osobností. Značný důraz kladu - pochopitelně - na to, k jakému stylu a k jakým tvůrčím vrcholům Suk na své neobyčejné umělecké cestě nakonec dospěl. Bývají pro svou posluchačskou náročnost neprávem trochu pomíjeny oproti tomu, co vytvořil ještě za života Dvořáka, svého velkého učitele a tchána.

Stránky obsahují eseje o Sukově životě a tvorbě, seznamy děl, soupis diskografie, fotogalerii, výroky významných osob o Sukovi, seznam literatury o něm a zajímavé odkazy. O díle jsem zatím na web napsal poměrně rozsáhlou studii, v níž jsem se pokusil zachytit Sukův tvůrčí vývoj v jeho podstatě. Články, s nimiž se většinou setkávám, namnoze jen papouškují známá fakta nebo tytéž fráze, případně opakují už mnohokrát omleté naivní vyprávění o Sukově tvorbě z pohledu jejího vnitřního obsahu, aniž by zase pronikaly k podstatě stylu. Do budoucna plánuji vložit do seznamu děl samostatná pojednání o jednotlivých skladbách, která se zobrazí kliknutím na název v seznamu. Napadá mě i řada dalších věcí. Rozšířit článek o Českém kvartetu a udělat z něj samostatnou záložku, pojednat o jeho jednotlivých členech včetně fotografií, rozšířit pojednání o Sukovu vnukovi, slavném houslistovi, k výrokům o Sukovi přidat zajímavé výroky Suka. Příjemně by to zpestřily také zajímavé historky z jeho života.

Ale to se teprve uvidí. Chce to čas, kterého není vždycky dostatek. To, co mám již napsáno a dosud to není na sukovském webu, jsem se rozhodl zatím publikovat sem do blogu, kam chci ovšem také psát své čistě osobní recenze a eseje, které na stránkách nebudou.

Omlouváme se za různé nedostatky, které se dosud na stránkách vyskytují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama